Skip to main navigation.

Directors and Staff

 

Board of Directors

 

 

Directors' 3 year term expiration is listed below.

Board President Roger Kudrna

Roger Kudrna
President
Western District
2018

Board Vice President Darell Herman

Darell Herman
Vice President
Eastern District
2018

Board Secratary Troy Sailer

Troy Sailer
Secretary
Middle District
2018

Board Treasurer Bruce Darcy

Bruce Darcy
Treasurer
Middle District
2019

Board Member Greg Steckler

Greg Steckler
Middle District
2020

Board Member Dan Price

Dan Price
Eastern District
2020

Board Member William Retterath

William Retterath
Eastern District
2019

Board Member Arnold Kainz

Arnold Kainz
Western District
2020

Board Member Callen Schoch

Callen Schoch
Western District
2019

 

General Manager & CEO Don Franklund

Don Franklund
CEO

 

Staff

IEA Cooperative CEO:  Don Frankund

IEA Cooperative Employees:

Charlie Dunbar, Chief Information Officer
Adam Bloms, System Administrator
Travis Kupper, Chief Financial Officer
Linda Peterson, Accountant II
Sandi Wade, Accountant II
Rob Kelly, Manager of Engineering
Trisha Samuelson, System Engineer
Taylor Van Dyke, Civil Engineer
Darren Stastny, Safety Coordinator
Teresa Bauer, Human Resource Manager
Sarah Helbling, Human Resource Assistant
Joe Volk, Substation Manager
Carmen Devney, Communications Coordinator
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Dean

Hazen Office & Line/Plant Personnel

Brad Quenette, Member Services Manager/Marketing
Laurie Miller, Mapping/Data Base Manager
Steve Hildebrand, Member Service Assistant
Brent Hysjulien, Billing Coordinator
Kayla Fandrich, Customer Service Representative
Russel Goodwin,  Master Electrician/Foreman
Lance Peterson, Electrician
Jim Block, General Foreman
Wayne Schmaltz, Working Foreman
Scott Leintz, Lineman
Russell Walters, Lineman
Bradley Martell, Lineman
Tanner Goetz, Lineman
Kyle Irwin, Lineman
Larry Rosenau, Radio/Engineering Tech
Bruce Buchert, Electrical/Meter Tech

Dickinson Office & Line/Plant Personnel

Jason Bentz, Operations Manager
Leonard Hibl, Dir of Key Accts/Marketing

Jackie Kovash, Accounting Coordinator
Debbie Lorz, Administrative Representative
Julie Dukart, Customer Service Representative
Tim Ridl,  Line Superintendent
Bryan Braun, General Foreman
Billy Kummer, Working Foreman
Shawn Olson, Working Foreman
Dion Gefre, Lineman
Brock Swensrud, Lineman
Michael Steier, Lineman
Tyler Schlosser, Lineman
Andrew McFarland, Lineman
Jordan Braun, Lineman

Tyler Phelps, Lineman
Kaden Ficek, Lineman
Cody Hintz,  Lineman
Ryan Block, Apprentice Lineman
Mitch Krebs, Lineman
Anthony Schaff, Lead Cable Locator
Joyce Braun, Cable Locator
Casey Cook, Cable Locator

Gerald Krebs, Lead Staking Engineer
Joe Hebertson, Staking Engineer Technician
Rick Padilla, Staking Engineer Technician

Mark Young, Staking Engineer Technician
Cory Halter, Lead Meter Technician
Bryce Jurgenson, Warehouseman/Technician
Claud Privratsky, Maintenance/Custodian
Dale Ficek, Groundsman

Powered by Touchstone Energy Cooperatives Logo